İŞLETİM SİSTEMLERİ

Güvenlik ve Koruma –( Protection System )
Bilgisayar sistemlerinde saklanan verilerin güvenliği ve korunması amacıyla, işletim sistemlerince işlev ve araçlar sağlanır.
İşletim sistemlerinde Bilgisayar sisteminden izinsiz yararlanmaya Bilgisayar sisteminde saklanan bilgilere izinsiz erişimlere ve bunların değiştirilip, silinmesine Bilgisayar sisteminin sağlıklı çalışmasının engellenmesine karşı çeşitli önlemler alınır

Güvenlik ve Koruma Bilgisayar sistemine girişin denetlenmesi
•Parolaya Dayalı : yaygın olarak kullanılır. Sisteme giriş için daha önceden sistem yöneticisi tarafından tanımlanmış kullanıcı adı ve parola yazılır.Parola sistemde şifreli tutulur. Kullanıcı parolasını isterse değiştirebilir.
•Kimlik Kartına dayalı :Kullanıcı bilgilerinin bulunduğu elektronik bir kart ile sisteme giriş yapılır.
•Fiziksel özelliklere dayalı :Parmak izi, ses, göz retinası gibi kişisel özelliklerin kontrolüyle sisteme giriş yapılır.
Güvenlik ve Koruma Şifreleme
•Verileri izinsiz ele geçirenlerin bunlardan yararlanmalarını engellemek amacıyla kullanılan bir yöntemdir. Şifreleme verileri, belirli bir işlev ve bu işlevde kullanılan anahtar veri ile değişik verilere dönüştürmektir. Şifrelenmiş veriden gerçek veriye dönme işlemine de şifre çözme denir.

Güvenlik ve Koruma Bilgisayar Virüsleri
•Başka program ya da dokümanların içerisine yerleştirilip bunların çalışması sonucu gizlice çalışmaya başlayarak bilgisayar sistemine zarar vermeyi amaçlayan özel programlardır.
Bilgisayar virüsleri çalışabilmek için mutlaka başka bir programın varlığına ihtiyaç duyan ve ancak, başka bir programın içine yerleşerek çalışabilen programlardır.
Bir bilgisayar sistemine girdikten sonra kendi kendilerini sistemdeki diğer programlar içine de kopyalayarak çoğalabilmekte ve diğer bilgisayar sistemlerine de taşınabilmektedirler.
Çalıştıkları bilgisayar sistemine dosya silme, işletim sistemini bozma yoluyla zarar vermektedirler.

Güvenlik ve Koruma Bilgisayar Kurtları (Solucan –Worm)
•Solucanlar virüsler gibi veri bütünlüğüne zarar vermezler. Bu programların amacı içine girdikleri bilgisayar sisteminde hızla çoğalarak, CPU, ana bellek, giriş/çıkış kanalı, ağ bağlantıları gibi sistem kaynaklarını aşırı bir biçimde tüketerek sistemi aşırı yüklemektir. Solucanlar veri bütünlülüğüne zarar vermese de sistem kullanılırlığını olumsuz yönde etkileyerek güvenliğe karşı tehdit oluştururlar.

Güvenlik ve Koruma Virüs Tarama-İzleme ve Bütünlük Denetleme Programları
•Virüs tarama programları bilinen virüslerin belli kısımlarını program dosyaları içerisinde tarayarak varlıklarını belirlemeye yarar.
•Virüs izleme programları sistemin çalışmasıyla birlikte işletime giren ve virüslerin gerçekleştirebileceği türden şüpheli işlemlerin yapılıp yapılmadığını izleyen programlardır.
•Bütünlük denetleme programları dönem dönem sistemdeki bazı program dosyalarının toplam boyutunu hesaplayan ve bu değerleri ilk değerle karşılaştırarak dosyaların içeriğinin değişip değişmediğini denetleyen programlardır.